Korzkwy 30B 63-300 Pleszew 742 22 71, 742 32 34, 601 290 450, 603 522 192 biuro@gizex.com.pl

DOFINANSOWANIE DO OGRZEWANIA

DOFINANSOWANIE DO OGRZEWANIA – CZEMU SŁUŻY?

Dofinansowanie do ogrzewania to akcja mająca na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń powietrza. Spalane śmieci oraz niskiej jakości węgiel znacznie przyczyniają się do rosnącego wciąż poziomu smogu. Ten problem jak również chęć poprawy jakości powietrza zadecydowały o uruchomieniu programu dofinansowań do ogrzewania.

 

JAK OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE DO OGRZEWANIA?

Z problemem smogu zmaga się już praktycznie każdy region w Polsce. Najbardziej cierpią mieszkańcy następujących województw: śląskiego, mazowieckiego i małopolskiego.

Powodem nagromadzających się zanieczyszczeń są głównie stare piece oraz złej jakości paliwa stałe spalane w takich właśnie kotłach. Rozporządzenie sprzed 4 lat wydane przez Ministra Rozwoju i Finansów określa konkretne wymagania dotyczące kotłów – nie mogą mieć one powyżej 500kW mocy, a także nie mogą posiadać rusztu awaryjnego. Domowe kotłownie najbardziej przyczyniają się do wzrostu zanieczyszczeń powietrza szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Ekologiczne ogrzewanie naszych domów jest niewątpliwie znacznie wygodniejsze i co najważniejsze – bezpieczne dla środowiska.

O dofinansowanie do ogrzewania mogą starać się osoby fizyczne jak również prawne takie jak: wspólnoty mieszkaniowe, fundacje, spółdzielnie a także przedsiębiorcy.

Gdy wiadomym jest już kto może ubiegać się o taką zapomogę należy przejść do równie istotnej kwestii jaką jest proces uzyskania takiego dofinansowania do ogrzewania i jak to dokładnie wygląda. Postaramy przedstawić to Państwu najprościej jak się da.

Cały etap przedstawiamy w poniższych kilku punktach:

 • Pierwszym krokiem jest poprawne wypełnienie wniosku i złożenie go w urzędzie. Nie zapomnijmy o podpisie!
 • Do wniosku konieczne trzeba dołączyć wszelkie wymagane załączniki.
 • Następnie należy wyrazić zgodę na to, aby odwiedzili nas kontrolerzy z Urzędu Miasta, aby móc potwierdzić istnienie działającego kotła starego typu.
 • Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy i zrealizowanie inwestycji.
 • Końcowym etapem jest złożenie wniosku rozliczeniowego dołączając do niego faktury za wykonane usługi i zakup urządzenia. Jest to potwierdzenie wykonanej i ukończonej inwestycji.

WAŻNE: Dofinansowanie do ogrzewania jest wypłacane dopiero po skończeniu wszelkich prac, złożeniu i zaakceptowaniu wniosku rozliczeniowego.

W zależności od gminy zasady na jakich przyznawane są dotacje mogą nieco się różnić.

Dofinansowanie do ogrzewania z każdym rokiem zyskuje na popularności. Z tego powodu liczba gmin wprowadzających możliwość ubiegania o dofinansowanie do ogrzewania stale rośnie. Niestety program umożliwiający otrzymywanie dofinansowania do ogrzewania nie będzie trwał długo. Przez to osoby które chcą skorzystać z dotacji powinny się pospieszyć. Po zamknięciu programu osoby zainteresowane wymianą pieca będą musiały pokryć koszty inwestycji z własnych środków.

 

EKOLOGICZNE SPOSOBY OGRZEWANIA

Wyżej wspomniany program dofinansowań do ogrzewania, czyli wymiany pieca ma na celu pomóc mieszkańcom w sfinansowaniu systemów ogrzewania.

Najczęściej finansowanie znajdują takie rodzaje ogrzewania jak:

 • Ogrzewanie gazowe,
 • Ogrzewanie elektryczne,
 • Ogrzewanie miejskie,
 • Odnawialne Źródła Energii.

Sposoby ogrzewania budynków czy domów, które uznane są za najbardziej ekologiczne i sprzyjające środowisku są następujące:

 • Kotły elektryczne – ten rodzaj kotłów w ogóle nie emituje zanieczyszczeń powietrza, jest w stu procentach bezpieczny, a co ważne nie wymagają posiadania kotłowni czy komina.
 • Pompy ciepła – pompy są Odnawialnym Źródłem Energii, gdyż pozyskują one ciepło czerpiąc je bezpośrednio z gleby. Transportowana jest do wnętrza domu oraz do zbiornika z wodą przez co zostaje ona ogrzana. Minusem posiadania takiej pompy są jej wysokie koszty zakupu co nie znaczy, że nie warto jej kupić. Dzięki pompie ciepła można znacznie zaoszczędzić pieniądze przeznaczone na opłatę rachunków za ogrzewanie.
 • Kotły gazowe – w porównaniu do tradycyjnych pieców o wiele mniej zanieczyszczają środowisko. Pozyskują ciepło ze spalania gazu, a także odzyskują je ze spalin co sprawia, że są one znacznie wydajniejsze.
 • Maty grzewcze – Najnowsza technologia ogrzewania podczerwienią. Maty mogą być instalowane na ścianach, suficie lub w podłodze. Są najlepszym rozwiązaniem w domach pasywnych oraz w połączeniu z fotowoltaiką.

 

NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZED ZŁOŻENIEM WNIOSKU O DOFINANSOWANIE?

Pamiętać należy, że dofinansowanie do ogrzewania jesteśmy w stanie otrzymać jedynie na ten kocioł, który nie był dotąd wymieniany. Dość istotną kwestią jest złożenie wniosku o dofinansowanie do ogrzewania przed rozpoczęciem inwestycji. Tak jak zostało to już wspomniane powyżej umowę na dofinansowanie do ogrzewania podpisuje się dopiero po wizycie kontrolerów. Kluczowym punktem, aby uzyskać dofinansowanie do ogrzewania jest złożenie wniosku rozliczeniowego wraz ze wszystkimi fakturami potwierdzającymi zakup i wymianę pieca. Aby otrzymać owe dofinansowanie do ogrzewania należy spełnić wszystkie warunki, które zostały już wcześniej wymienione, kluczowe jest także zachowanie kolejności składania papierów. Pieniądze otrzymamy dopiero wtedy gdy wniosek rozliczeniowy zostanie zaakceptowany. Nie zapominajmy także o tym, że zakup i wymianę pieca należy wykonać zaraz po podpisaniu umowy. Jest to warunek, bez którego nie otrzymamy upragnionego dofinansowania do ogrzewania.