Korzkwy 30B 63-300 Pleszew 742 22 71, 742 32 34, 601 290 450, 603 522 192 biuro@gizex.com.pl

KOTŁY NA BIOPALIWA

JAKI RODZAJ CENTRALNEGO OGRZEWANIA NAJLEPIEJ WYBRAĆ?

Wybór sposobu ogrzewania to jedna z ważniejszych inwestycji, nad którymi warto się dokładnie zastanowić i wszystko przeanalizować. W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie koszty ogrzewania jesteśmy w stanie ponieść. Wybór urządzenia i rodzaju spalanego paliwa to niestety nie wszystko. Trzeba również uwzględnić fakt, że paliwo trzeba gdzieś składować. Należy więc zagospodarować na nie odpowiednią ilość miejsca. Dość istotną kwestią jest także komfort obsługi danego urządzenia, to czy trzeba uzupełniać paliwo i czyścić urządzenie ręcznie, czy może jest to całkowicie zautomatyzowane. Dla tych, którzy cenią sobie ekologię, z pewnością ważnym szczegółem dotyczącym danego urządzenia grzewczego będzie to czy ma on szkodliwy wpływ na środowisko.

Poniżej przedstawiamy rodzaje paliw grzewczych:

  • Gaz ziemny,
  • Gaz płynny,
  • Biomasa,
  • Węgiel (kamienny lub brunatny),
  • Olej opałowy,
  • Bio olej,
  • Biogaz.

W dzisiejszym artykule skupimy się na biopaliwach, a także na kotłach spalających ten rodzaj paliwa.

BIOMASA – ODNAWIALNE ŹRÓDŁO ENERGII.

Na samym początku warto wyjaśnić, czym właściwie jest biomasa. Otóż biomasą nazywamy wszelkie ciekłe oraz stałe substancje ulegające biodegradacji. Zazwyczaj są to pozostałości z produkcji leśnych lub rolnych.

Używana w celach grzewczych ma ona najczęściej postać drewnianych odpadów (trociny, wióry, zrębki, pellety itp.) Chcąc ogrzać swój dom, mieszkanie lub budynek przemysłowy można zastosować także biomasę pozyskaną z produkcji rolnej jak np. słoma. Jest to obecnie bardzo popularne źródło pozyskiwania energii cieplnej.

Biomasa jest świetną alternatywą używanego do tej pory w dużych ilościach węgla. Głównym powodem tego jest fakt, że podczas spalania biomasy dochodzi do o wiele mniejszych zanieczyszczeń w porównaniu do palenia węglem.

Biomasę można podzielić na 3 rodzaje: stałą, ciekłą oraz gazową.

Biomasa stała – są to przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego. Tak jak zostało to wspomniane wyżej, jest to drewno oraz odpady drewniane. Do biomasy stałej można zaliczyć głównie pellet oraz brykiet. Są one wykorzystywane jako paliwo grzewcze. Popularna jest również słoma, czy siano łąkowe.

Biomasa ciekła – to przede wszystkim biopaliwo. Rośliny takie jak rzepak czy kukurydza zostają poddawane procesom chemicznym, dzięki czemu pozyskujemy biopaliwo. Mogą służyć jako główne paliwo do ogrzewania lub być stosowane tylko jako dodatek.

Biomasa gazowa – jest ona skutkiem rozkładających się odpadów organicznych. W skład biogazu wchodzą w głównej mierze metan i dwutlenek węgla. Aby produkować ciepło pochodzące z biomasy gazowej, należy zaopatrzyć się w specjalny kocioł.


Najbardziej popularnym rodzajem biomasy jest niewątpliwie biomasa stała. Uważana jest za paliwo dobrej jakości i najczęściej używa się go do ogrzewania domów.

Używanie biomasy jako głównego paliwa grzewczego niesie za sobą wiele zalet takich jak:

Ochrona środowiska – podczas spalania biomasy wytwarza się na tyle niska ilość dwutlenku węgla, że nie szkodzi ona w żaden sposób Matce Naturze,

Korzystna cena – biomasa jest jednym z najtańszych paliw używanych do ogrzewania.

Łatwy dostęp – biomasa jest produkowana dosłownie wszędzie, przez co nie ma problemu z dostaniem tego rodzaju paliwa grzewczego.

Warto zaznaczyć, że zarówno produkcja, jak i składowanie biomasy jest bezpieczne dla środowiska, a także dobrym sposobem na wykorzystanie terenów poprzemysłowych.

Biomasa jest stale produkowana w dosłownie każdym zakątku świata. Jest to zdecydowanie na plus, a dzieje się tak, ponieważ produkcja biomasy nie wymaga specjalnych warunków pogodowych. W niektórych przypadkach biomasa tworzy się samoistnie m.in. w lasach czy w zakładach w formie odpadków. Aby pozyskać dużą ilość biomasy, sadzi się specjalnie hodowane do tego celu rośliny. Cechują się one szybkim wzrostem, co pozwala na pozyskanie biomasy w stosunkowo krótkim czasie. Takimi roślinami są m.in.: trzcina, rzepak, kukurydza, słonecznik, miskantus, czy wierzba energetyczna.

Biomasa w formie brykietu czy pelletu jest zdecydowanie łatwiejsza do magazynowania i transportu niż zwykłe kawałki drewna. Minusem biomasy jest mniejsza wartość energetyczna w porównaniu do paliwa kopalnianego.

ZADBAJ O SWOJE CIEPŁO I CHROŃ ŚRODOWISKO – OGRZEWANIE DOMU BIOMASĄ.

Kocioł na biomasę to jednoczesne zadbanie o środowisko jak również o naszą wygodę. Decydując się na zakup kotła, w którym zamierzamy spalać biomasę, warto najpierw zastanowić się, czy mamy wystarczającą ilość miejsca. Miejsce na kotłownie powinno być na tyle duże, aby bez problemu pomieścić: piec, podajnik i zapasy danego paliwa. Jednocześnie powinniśmy mieć pełną swobodę ruchu. Jeżeli kocioł poza ogrzewaniem naszego domu ma produkować także ciepłą wodę, należy wygospodarować dodatkowe miejsce na zasobnik ciepłej wody.

Dużym plusem kotłów na biomasę jest to, że nie wymaga on ciągłego nadzoru, samodzielnego rozpalania i dodawania paliwa. Posiadając kocioł z automatycznym podajnikiem, nie musimy martwić się o to przez kilka dni. Kiedy w zasobniku będzie kończyć się zapas biomasy, zostaniemy o tym poinformowani. Posiadając kocioł na biomasę, nie musimy zbyt często pojawiać się w kotłowni. Może to być szczególnie korzystne dla osób, które dużo pracują i po prostu nie mają czasu. Wystarczy jedynie co jakiś czas sprawdzić ilość zapasu w zasobniku i pozbyć się popiołu.

Najwyższy czas zadbać o swoją wygodę! Dzięki kotłom, w których spala się biomasę, możemy zapewnić ciepło sobie i swoim bliskim jednocześnie nie niszcząc środowiska!