Korzkwy 30B 63-300 Pleszew 742 22 71, 742 32 34, 601 290 450, 603 522 192 biuro@gizex.com.pl

FOLIE GRZEWCZE CORAZ BARDZIEJ POPULARNE!

Często zdarza się, że pomimo centralnego ogrzewania nadal odczuwamy chłód. Wszystko to może być przyczyną złego sposobu ogrzewania naszego mieszkania. Centralne ogrzewanie w tym kaloryfery ogrzewają wyłącznie powietrze. Ciepło unosi się do góry, im wyżej jesteśmy, tym jest nam cieplej. Spędzanie czasu w zimnym pomieszczeniu może nie tylko wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie, ale również na produktywność. Dlatego też coraz większą popularność zyskuje ogrzewanie podłogowe. Eliminuje ono odczuwanie zimna dolnych kończyn i pozwala na równomierne ogrzewanie danego pomieszczenia. Ogrzewanie podłogowe można podzielić na trzy kategorie: 

  1. Przewody z gorącą wodą: jest to system rur ułożonych na podłodze, przez które przepływa gorąca woda. Woda jest ogrzewana poprzez kocioł centralnego ogrzewania.
  2. Elektryczne spirale grzewcze: źródło ciepła uzyskiwane jest poprzez elektryczny grzejnik, a następnie przekazywane jest warstwie podłogowej.
  3. Folia grzewcza: podłoga ogrzewana jest dzięki działaniu promieniowania podczerwonego.

Tradycyjny sposób ogrzewania (grzejnik lub piec kaflowy) oddaje ciepło dopiero po upływie dłuższego czasu od momentu rozpalenia w piecu. Przez to cyrkulacja powietrza sprawia, że w powietrzu stale unosi się mnóstwo kurzu, co jest szkodliwe szczególnie dla alergików. 

CZYM WŁAŚCIWIE JEST FOLIA GRZEWCZA?

Folia grzewcza jest to element grzejny, który zbudowany jest z grafitowych pasków. Paski te są zalaminowane między dwoma warstwami folii wykonanej z poliestru. Folia grzewcza jest wręcz niewyczuwalna, gdyż jej grubość wynosi zaledwie 0,4 mm. Najczęściej dostępna jest w trzech rodzajach szerokości: 25 cm, 50 cm oraz 100 cm, oraz długości wynoszącej zazwyczaj wielokrotność 25 cm.

Napięcie zasilające równe jest 230 V, aczkolwiek może być ono niższe. Moc grzewcza folii wynosi od 40W/m2 do 220W/m2. Przy ogrzewaniu podłogowym stosuje się zazwyczaj folię o mocy 80W/m2. 

Aby móc zastosować ogrzewanie podłogowe na podczerwień konieczna jest izolacja o grubości maks.20 cm. Taki rodzaj ogrzewania można zastosować podczas remontu jak również w trakcie budowy.

Folia grzewcza działa za pomocą podczerwieni. Podczerwień jest to promieniowanie będące składową promieni słonecznych. Jest ono niewidoczne dla oka, jednakże można wyczuć jego działanie. Promieniowanie podczerwone ogrzewa obiekty, na które zostaje skierowane. Następnie obiekty te oddają zgromadzone ciepło otoczeniu. W przeciwieństwie do promieniowania UV lub X jest absolutnie nieszkodliwe dla naszego życia i zdrowia.

Jako że promieniowanie podczerwone nie oddaje ciepła powietrzu, pomieszczenie nagrzewa się w stosunkowo krótkim czasie, co jest niewątpliwie bardzo dużą zaletą. Zużycie energii również jest niewielkie, przez co koszty eksploatacji w przyszłości będą znacznie tańsze.

Warto nadmienić, że folia grzewcza jest odporna na wszelkie uszkodzenia, nie stanowią one problemu i nie pogarszają skuteczności działania.

Dobrze jest zdecydować się na ogrzewanie powierzchni mieszkalnej folią grzewczą szczególnie gdy pomieszczenia są dość wysokie. Pokoje z wysokimi sufitami nie są dość ciepłe gdy używamy tradycyjnego sposobu ogrzewania centralnego. 

Folia grzewcza jest opłacalna pod względem ekonomicznym. Poziom energii cieplnej niezbędnej do ogrzania domu może zostać zredukowana nawet o 12%.

Folia grzewcza jest zupełnie niewidoczna i nie wymaga modyfikacji podłoża, co jest absolutnym przeciwieństwem ogrzewania podłogowego wodnego, które wymaga sporego podniesienia podłogi. Może być stosowana z różnymi pokryciami podłogowymi takimi jak: linoleum, panele, wykładzina PVC, płytki ceramiczne czy deski podłogowe.

Ten sposób ogrzewania pomieszczeń jest absolutnie bezzapachowy, nie pobiera powietrza z pomieszczenia, a ciepło odczuwalne jest wkrótce po włączeniu ogrzewania. Dostępna jest również możliwość regulacji temperatury i programowanie jej w konkretnych godzinach doby i w konkretnych dniach tygodnia. Pozwala to znacznie zaoszczędzić energię. Folia grzewcza charakteryzuje się również bardzo długą żywotnością, jak twierdzą producenci działa ona przez 30-50 lat.