Korzkwy 30B 63-300 Pleszew 742 22 71, 742 32 34, 601 290 450, 603 522 192 biuro@gizex.com.pl

CO TO KOCIOŁ KONDENSACYJNY? CZYM RÓŻNI SIĘ OD KOTŁA TRADYCYJNEGO?

Kocioł kondensacyjny ogrzewa dom, zużywając w  tym celu znacznie mniej energii od tradycyjnego kotła. Jest on również znacznie sprawniejszy

(wydajność sięga nawet do 110%). Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są zdecydowanie mniejsze.

Kocioł kondensacyjny to kocioł, który wykorzystuje do ogrzewania nie tylko ciepło wytwarzane podczas spalania gazu, ale również ciepło pochodzące ze spalin. To właśnie odróżnia kotły kondensacyjne od tradycyjnych, gdyż w przypadku tych drugich spaliny nie są wykorzystane, lecz ulatują przez komin. 

Kotły kondensacyjne zawierają zamkniętą komorę spalania. Poprzez właściwy przewód powietrze zostaje doprowadzone do kotła z zewnątrz.

Świadczy to o wysokim stopniu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania, ponieważ zamknięta komora uniemożliwia wydostanie się spalin do pomieszczeń.

Kocioł kondensacyjny doskonale sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego wykonanego z rur PEX. 

Tradycyjne kotły wymagają wygospodarowania w naszym domu dodatkowego pomieszczenia w celu stworzenia kotłowni. W przypadku zakupu kotła kondensacyjnego nie zawsze jest to konieczne. Taki kocioł można bez problemu zamontować m.in. w łazience czy kuchni. Miejsce, w którym będzie znajdować się kocioł kondensacyjny, powinno zostać dobrane adekwatnie do rodzaju jego paliwa. Jeżeli kocioł będzie spalał gaz ziemny, można zamontować go w dowolnym pomieszczeniu poza sypialnią. Kotły na olej opałowy muszą być umieszczone w typowej kotłowni (piwnicy lub na parterze domu). W takim pomieszczeniu trzeba wygospodarować również miejsce na zbiornik paliwa.

 

CO ŚWIADCZY O ENERGOOSZCZĘDNOŚCI KOTŁA KONDENSACYJNEGO?

Co sprawia, że kocioł kondensacyjny jest bardziej wydajny i oszczędny w zużyciu paliwa od tradycyjnego kotła? Otóż już odpowiadamy.

Podczas spalania paliwa powstaje dwutlenek węgla oraz woda. W trakcie trwania tego procesu temperatura sięga nawet 120 stopni i więcej zwłaszcza w kotłach tradycyjnych.

Woda zawarta w spalinach pod wpływem wysokiej temperatury zamienia swoją postać z ciekłej na gazową i wraz ze spalinami wydostaje się na zewnątrz poprzez komin. 

W przypadku gdzie kocioł skrapla parę wodną zawartą w spalinach, odbierając od niej ciepło, zachodzi reakcja endotermiczna.

Jako że skraplanie pary wodnej nazywa się inaczej procesem  kondensacji, stąd kotły te nazywają się kotłami kondensacyjnymi.

Kocioł kondensacyjny różni się od tradycyjnego również pod względem budowy. Tradycyjny kocioł wyposażony jest w palnik do spalania gazu, a także wymiennik ciepła. Z jednej strony wymiennika przepływają spaliny z drugiego natomiast- woda z centralnego ogrzewania. Temperatura wody zaczyna rosnąć na skutek odbierania ciepła od spalin, których temperatura zaś zaczyna spadać.

Kocioł kondensacyjny również zawiera wymiennik ciepła, jednakże jest on w taki sposób rozbudowany, by spowodować skroplenie pary wodnej, czyli doprowadzić do procesu kondensacji. W trakcie tego procesu pozyskiwane jest dodatkowe ciepło.

Zakup kotła to dość poważna inwestycja, którą warto przemyśleć i sprawdzić uprzednio sprawność danego kotła. Im większa sprawność kotła, tym większa oszczędność paliwa a co za tym idzie, mniejsze rachunki za ogrzewanie. 

 

JAKIE PALIWO STOSUJE SIĘ W KOTŁACH KONDENSACYJNYCH?

W kotłach kondensacyjnych zazwyczaj stosuje się gaz ziemny oraz płynny. Spalanie gazu ziemnego powoduje powstawanie dwa razy większej ilości pary wodnej niż podczas spalania oleju opałowego. Jest to dość ważna kwestia, ponieważ im więcej pary, tym większą ilość ciepła jesteśmy w stanie uzyskać.

Dobrze zautomatyzowany kocioł kondensacyjny potrafi dodatkowo zmniejszyć zużycie energii nawet o 25%. Najlepsza automatyka to ta dopasowująca moc kotła do warunków pogodowych. 

Stosując odpowiedni programator, jesteśmy w stanie ustawić godziny pracy kotła w ciągu dnia (programator dobowy) lub ustawić tygodniowy plan działania kotła w poszczególnych dniach (programator tygodniowy).