Korzkwy 30B 63-300 Pleszew 742 22 71, 742 32 34, 601 290 450, 603 522 192 biuro@gizex.com.pl

GRZEJNIKI STALOWE VS ALUMINIOWE

GRZEJNIKI STALOWE VS GRZEJNIKI ALUMINIOWE. RÓŻNICE I PODOBIEŃSTWA.

Zakup grzejników do naszego mieszkania lub domu to nie lada wyzwanie. Trzeba najpierw zrobić tzw. Research, aby dokonać właściwego wyboru. To, jaki grzejnik najlepiej kupić zależy przede wszystkim od wielkości powierzchni, rodzaju pomieszczenia, w którym chcemy go umieścić itp. Szczególną uwagę należy zwrócić także na materiał, z którego grzejnik został wykonany.

Obecnie na rynku dwoma najpopularniejszymi modelami grzejników są grzejniki stalowe oraz aluminiowe. Decydując się na zakup grzejnika, najczęściej wybieramy spośród tych dwóch. Każdy z nich jest zbudowany inaczej, każdy ma swoje minusy i plusy. W tym artykule postaramy się scharakteryzować je najlepiej, jak się da. Zacznijmy wiec od grzejników stalowych.

GRZEJNIKI STALOWE.

Grzejniki stalowe w dalszym ciągu są jednymi z najczęściej kupowanych. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, a także w różnych kształtach. Można więc bez problemu dopasować je do wystroju wnętrza, w którym będzie znajdować się grzejnik. Warto dodać, że grzejniki stalowe potrafią efektywnie ogrzać pomieszczenie pomimo niewielkich rozmiarów, co z pewnością można uznać za plus. 

W przeciwieństwie do grzejników aluminiowych stalowe znacznie rzadziej ulegają zapowietrzeniu. Grzejniki stalowe pomimo wielu zalet zarówno tych estetycznych, jak i praktycznych mają także kilka minusów. Jednym z nich jest skłonność do korodowania. Dzieje się tak, gdy w instalacji znajdzie się tlen i zła jakościowo woda. Nie mogą znajdować się w wilgotnych miejscach, dlatego też odradza się montowanie ich w łazienkach i otwartych instalacjach. 

Grzejniki stalowe dzielą się na dwa rodzaje: płytowe i członowe. Budowa grzejnika stalowego członowego składa się, jak sama nazwa podpowiada,

z kilku członów o równych parametrach. Taki grzejnik jest potocznie nazywany również grzejnikiem żebrowym. 

Grzejnik stalowy płytowy inaczej nazywany panelowym można bez problemu dostosować do własnych preferencji, wybierając rozmiar i ilość paneli. Chcąc kupić ten właśnie rodzaj grzejnika, możemy znaleźć go w wariancie jedno-, dwu- lub trzypłytowym. 

GRZEJNIKI ALUMINIOWE.

Grzejniki aluminiowe zrobione są ze stopów aluminium, krzemu oraz miedzi. Są lekkie, więc nie stwarzają problemu w trakcie transportu czy montażu. Kolejnym dużym plusem aluminiowych grzejników jest ich odporność na korozję, co stawia je w lepszym położeniu niż grzejniki stalowe. Można je zamontować w dowolnym pomieszczeniu, bez względu na to czy instalacja jest zamknięta, czy otwarta. 

Grzejniki aluminiowe pomimo niewielkiej wagi, są mniej odporne na ewentualne urazy. Przez to są mniej trwałe od grzejników stalowych. Należy pamiętać o tym, że grzejników aluminiowych nie powinno się łączyć z miedzianymi elementami. W takim przypadku konieczne jest zamontowanie specjalnych przekładek łączących grzejnik z miedzianym elementem, oraz wymagane jest zastosowanie inhibitorów korozji. 

GRZEJNIK STALOWY VS ALUMINIOWY - PODSUMOWANIE.

Wybór odpowiedniego grzejnika zależy przede wszystkim od twoich potrzeb. W pierwszej kolejności należy ustalić jakiego rodzaju pomieszczenia będą potrzebowały grzejnika, zwrócić uwagę na materiał, z jakiego grzejnik jest wykonany oraz moc grzewczą. Ta ostatnia kwestia jest dość znacząca zwłaszcza dla naszego portfela. Źle dobrany grzejnik może spowodować, że pomieszczenie będzie albo słabo ogrzane, albo wręcz przeciwnie co spowoduje dość wysokie koszty ogrzewania.